Seniorer med hørehensyn
Livskvaliteten øges i samværet med andre.
August betyder på Castberggård tid til seniorhøjskole. Denne højskoleuge er en blandet buket af morgensamlinger, foredrag, ekskursioner, forskellige valgfag, motion og ikke mindst masser af tid til hygge.
Vi forsøger af skabe de bedste rammer, så alle kan deltage i samværet og det bæredygtige fællesskab med andre med høreudfordringer og evt. pårørende. På kurset benyttes bl.a. teleslynge, og vi forsøger at tage hånd om høreudfordringerne, så godt vi kan.
Når du er på højskole, skal du have de bedste forudsætninger for at nyde det kursus, du har tilmeldt dig. Derfor sørger vi for teleslynge, tegnstøttet kommunikation og andre hjælpemidler, så alle får noget ud af foredragene, diskussionerne og de sociale sammenhænge. Vi griner og snakker med de høreudfordringer der nu er.
Hver dag begynder med en sang og morgensamling. Herefter fyldes dagen med forskellige aktiviteter. Ind imellem lister vi op i spisestuen, hvor køkkenet forkæler os med god mad hele ugen.
Det eneste vi beder dig om er, at du kommer med et åbent sind, godt humør og lyst til en uge sammen med mange andre seniorer.
Uddrag af ugens program:
Valgfag:
Litteratur:
På litteraturkurset skal vi sammen læse ,”Vand til blomster” af den franske forfatter Valérie Perrin.
Valérie Perrin er en forfatter, som tør give sig i kast med store fortællinger om de svære spørgsmål i livet. I ”Vand til blomster” udforskes spørgsmålet om, hvordan man lever videre, når man har mistet det mest dyrebare. At leve med livets skyggesider og dødens nærvær er vigtige emner i romanen. Perrin skildrer livsbekræftende møder mellem mennesker og giver således et bud på, hvad der gør livet værd at leve på trods af de tunge ting, man kan have med sig fra fortiden.
Kurset vil veksle mellem oplæg, fælles læsning og samtaler om romanen. Det kan være en fordel, men forventes ikke, at have stiftet bekendtskab med romanen inden kurset.
Vandring i nærområdet:
Vi finder vandreture på ca. 3-5 km. Nogle gange kører vi ud i det smukke østjyske landskab, andre gange finder vi en dejlig tur omkring Castberggård.
IT:
Foredrag:
Kærlighed og trøst ved frontlinjen v. Ruth Brik Christensen
”Humor for alvor”; Hospitals -klovne
Sjove historier fra Åle og omegn v. Finn Kristensen m. fl.
Udflugt torsdag :
Carl Henning Pedersen og Else Alfelts kunstmuseum, Herning
Besøg på optagelseshjemmet Møltrup ved Vildbjerg
Udflugt lørdag:
Museet ”Flugt” ved. Oksbøl
Tambourgs have
Andet:
Morgensamling,sjove motionslege for alle, film, yoga mv.
Herudover er der morgensamlinger, forskellige frivillige aftenaktiviteter og selvfølgelig god tid til socialt samvær.
Elinor Vestergaard (ev@cbg.dk) og Lene Poulsen (lp@cbg.dk)