Hjerte, hånd og ånd
Et nyt kursus, der hylder kreativitet, fantasi og fællesskab
Kom med på et kursus hvor du sammen med andre hørehæmmede kan få ideer til kreativt håndarbejde og inspiration i form af foredrag, oplæg og morgensamlinger – alt sammen med brug af teleslynge.
Hænderne går på opdagelse i glas, fremstilling af pap til skåle og hækling af garn lavet af gamle t-shirts, mm. Alle får nye kreative ideer, så håndarbejdet kan fortsætte hjemme.
Hjernen bliver udfordret af Kouchi - ham fra den ”Den store strikkedyst”, der søndag eftermiddag holder sit foredrag; ”Hvor er det sygt fedt, du strikker, Mand”. Han har et motto; ”Gør det, du har lyst til, hop ud i det. Hvis du ikke kan bunde, kan du altid gå tilbage. Værre er det ikke”.
Dette foredrag kan give energi og ideer til at turde noget mere end det, dagligdagen byder. Så hop ud i det, se om du kan bunde, og har du lyst til kreativitet i fællesskab med andre hørehæmmede, så er kurset lige strikket sammen til dig.
Elinor Vestergaard (ev@cbg.dk) og Lene Poulsen (lp@cbg.dk)